بیژن زنگنه وزیر نفت دیروز (دوشنبه) در آیین رسمی بهره‌برداری از خط انتقال گاز کهنوج - جیرفت در استان کرمان از عملیاتی شدن معادل ۱۴ فاز پارس جنوبی در دولت یازدهم و دوازدهم خبر داد و گفت: مقدار برداشت گاز از این میدان مشترک از رقم روزانه ۲۸۰ میلیون مترمکعب در پایان سال ۹۱ به رقم کنونی حدود ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده که این به معنای پیشی گرفتن از کشور قطر است.

وی افزود: هم اکنون ۸۰ درصد جمعیت روستایی و ۹۸ درصد جمعیت شهری ایران از نعمت گاز طبیعی برخوردارند که رکورد بی‌نظیری در جهان است.
زنگنه با بیان اینکه میانگین تولید ۱۰ ماه گاز کل کشور را ۸۴۰ میلیون مترمکعب در روز است، از افزایش ۳۵ درصدی آن نسبت به سال ۹۱ خبر داد.

با کمی دقت می توان فهمید که از ابتدای سال ۹۱ تاکنون میزان برداشت از میدان مشترک بزرگ پارس جنوبی بیش از ۴۶ درصد و میزان تولید گاز در کشور ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

971102-5.jpg
January 22, 2019 | سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۹

امروز (دوشنبه) روز عجیبی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بود. درحالیکه حسن روحانی رییس جمهوری در عمارت کلاه فرنگی و در جمع مدیران، معاونان و وزیر ارتباطات در مورد فیلترینگ و پیامرسان های بومی صحبت می کرد، سیدمجید صدری مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در مرکز مخابراتی شهید اسدی در نشست خبری حاضر شده بود.
صدری در این نشست درآمد شرکت مخابرات ایران را تا پایان سال جاری ۶۳۰۰ میلیارد تومان پیش بینی کرد و گفت که پارسال درآمد این شرکت ۵۷۰۰ میلیارد تومان بوده که یعنی اگر پیش بینی ها درست باشد شرکت مخابرات ایران با وجود افزایش نرخ دلار، ۱۰ درصد افزایش درآمد داشته است.
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران همچنین رای دیوان عالی عدالت اداری در مورد حذف آبونمان از قبوض مشترکان این شرکت را باعث کاهش سالانه ۷۰۰ میلیارد تومانی درآمد این شرکت دانست و اظهار کرد: در زمینه این حکم در حق مخابرات اجحاف شده است و این رای برای ابطال مصوبه سازمان تنظیم مقررات بوده که مخابرات مجبور به اجرای آن شده است و  از این جهت ما نمی توانیم در مخابرات توسعه انجام دهیم و به همین دلیل در تلاش برای بازگرداندن این حکم هستیم.
وی با بیان اینکه  هم اکنون حدود ۹۸ درصد مشترکان مخابرات قبوض خود را به صورت غیرحضوری پرداخت می کنند افزود: اما با این وجود ما طبق وظایفی که از قبل داشته ایم ۱۵ میلیون قبض تلفن ثابت در هر دوره صادر می کنیم که به دنبال این هستیم که این قبوض به طور کامل حذف شود و مردم تنها از روش غیرحضوری نسبت به صورتحساب خود متعلق شده و آن را پرداخت کنند.
صدری تعداد مشترکان شرکت مخابرات ایران را بیش از ۳۰ میلیون اعلام کرد و ادامه داد: درآمد عملکردی مخابرات ۸ درصد و درآمد عملیاتی این شرکت ۶ درصد رشد داشته است و شاهد رشد ۸ درصدی کل هزینه و ۴ درصدی هزینه عملیاتی مخابرات در یک سال بودیم و سود عملیاتی این شرکت ۴۸ درصد و سود خالص آن ۱۰ درصد رشد داشته است.
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران همچنین با بیان اینکه تعداد خطوط تلفن ثابت بلااستفاده به ۱.۳ میلیون خط رسیده است، گفت: یک میلیون خط تلفن ثابت که طی ۴ سال اخیر بدون کارکرد باقی مانده بود، تخلیه شد.
وی توضیح داد: هزینه نگهداری و آبونمان خطوط تلفن ثابت سالانه رقم بالایی است که خطوط تلفن بدون کارکرد باعث ضرر و زیان مخابرات می شود و برای این شبکه، هزینه به همراه دارد بنابراین هزینه حق اتصال و قیمت هر خط تلفنی که سلب امتیاز شده است با بدهی خط از محل آبونمان تهاتر خواهد شد.

971101-2.jpg
January 22, 2019 | سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۲

امروز برنامه بازدید رییس جمهوری از وزارت ارتباطات با جزییات و دقیق برنامه ریزی شده بود. از رنگ و نوشته های بنر پشت سر صندلی رییس جمهوری گرفته تا ست شدن آن با رومیزی ها. حتی کلیپی که در جلسه پخش شد، دقیق و کوتاه تهیه شده بود.
حسن روحانی بعد از حضور در وزارت ارتباطات ابتدا از نمایشگاهی که به صورت اختصاصی با موضوع کسب و کارهای آینده برپا شده بود، بازدید کرد و در این نمایشگاه پروژه هایی در حوزه هایی چون بلاکچین، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و داده های بزرگ وجود داشت که جزییات آن در حضور رییس جمهوری تشریح شد. 
سپس روحانی به عمارت کلاه فرنگی رفت و جلسه با وزیر ارتباطات، معاونان و مدیران این وزارتخانه آغاز شد. 
آذری جهرمی در شروع جلسه گزارشی از پیشرفت هایی که از ابتدای دولت یازدهم در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حاصل شده بود را ارایه کرد که بخشی از آمارها نظرم را جلب کرد.
به گفته جوان ترین وزیر کابینه دوازدهم روزانه ۱.۵ میلیون سفر با فناوری اطلاعات در کشور مدیریت می شود و هر روز ۲۰ میلیارد تومان خریدهای اینترنتی در کشور اتفاق می افتد و امروز تلویزیون‌های VOD، ۶ میلیون مشترک دارند که در حال رشد هست. 
رییس جمهوری نیز سنگ تمام گذاشت و حرف های زیادی زد که بخش هایی از آنها را در زیر می آورم.
تا جاییکه به یاد دارم، از سال ۱۳۹۵ رییس جمهوری به وزارت ارتباطات نیامده بود و فقط در سال ۹۵ رونمایی از دستاوردهای هوایی با حضور رییس جمهوری در سال گذشته اتفاق افتاد.

گزیده هایی از سخنرانیی رییس جمهوری در جریان حضور در جمع وزیر، معاونان و مدیران ارتباطات و فناوری اطلاعات:

 • مبارزه با خواست عموم مردم، شرعی و قانونی نیست.
 • ناوری های نوین منافع زیاد و خطرات محدودی دارد و ما نمی توانیم زندگی مردم را از تحولات فناوری و ارتباطی جدا کنیم.
 • گویا اولین بار در ایران این پهلوی اول بوده است که دستور اعمال فیلترینگ برای رادیو به عنوان نوظهورترین رسانه عصر خودش را صادر کرده بود.
 • این فناوری اطلاعات و ابزار ارتباطات و انتقال اطلاعات بود که پیام انقلاب ملت ایران را خیلی راحت و سریع منتقل می‌کرد.
 • مقاومت در برابر فناوری ها و تحولات نوین، رویکردی قدیمی است.
 • فکر کردیم اگر بگوییم استفاده از فلان امکان ممنوع بوده و فیلتر است همه به آن گوش می‌کنند.
 • انحصار در هیچ پدیده ای جواب نمی دهد.
 • در کشور رسانه آزاد نداریم و مردم برای دسترسی آزادانه‌تر به اطلاعات به استفاده از موبایل و دسترسی به فضای مجازی از طریق آن، هجوم آورده اند.
 • اگر گروه‌ها و دسته‌های مختلف در کشور رادیو و تلویزیون داشتند، بخشی از حرف و سخن خود را از آن طریق بیان می‌کردند و آن وقت به طور طبیعی این تورم در زمینه استفاده از موبایل و فضای مجازی بوجود نمی‌آمد.
 • ارسال پیامک‌های تبلیغاتی انبوه شرعا حرام است.
 • مردم اگر امروز به راحتی می‌توانند از فضای مجازی استفاده کنند باید بدانند دولت یازدهم و دوازدهم از آبروی خود در این راستا مایه گذاشت.
 • باید تولید محتوا را به مردم واگذار کنیم.
 • روزگاری که بخواهیم بگوییم خانم‌ها باید فقط در خانه باشند و حق آمدن در جامعه را ندارند، گذشته است.
 • هر کجا مسوولیتی به جوانان و بانوان واگذار شد، ضرر نکرده‌ایم.
971101-6.jpg
January 21, 2019 | دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۴

اینبار با بقیه جام ملت ها فرق داره. اینبار با تمام وجود احساس می کنم قهرمانیم.
به قول محمدرضا احمدی که گفت: جونم علی بیرو؛ ناز نفست

971029-5.jpg

January 21, 2019 | دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۰

یکسالی می شود که سیدمجید صدری از مدیریت اپراتور سوم تلفن همراه راهی بزرگترین و قدیمی ترین شرکت مخابراتی کشور شد تا بازویی باشد برای برنامه های دولت در توسعه بخش ثابت.
همان پارسال که صدری، مدیرعامل ایرانسل را به دفترش دعوت کرد و پشت یک میز به گفت وگو و مذاکره پرداختند، می شد فهمید که آن تابوی قدیمی دیگر شکسته شده و پس انگار خبرهایی در راه است.
حتی وقتی مدیرعامل جدید شرکت مخابرات ایران در سیستان و بلوچستان متوجه شد که ارتباطات یکی از شهرهای تابعه سراوان یک هفته ای می شود که قطع شده و از آن بی اطلاع است، پشت تریبون رفت و در مقابل همه مردم آن شهر، عذرخواهی کرد. چیزی که پیش تر حداقل من یکی از سوی این شرکت عظیم ارتباطاتی سابقه ای اینچنینی در ذهنم نداشتم.
صدری آمده بود تا با برداشتن قالب های ذهنی جاافتاده در شرکت مخابرات ایران، طلسم توسعه تلفن و اینترنت ثابت را که در دستان این شرکت بود را بشکند.
اما هرگاه که قدمی پیش می رفت با سیلی مواجه می شد. از تجمع پی در پی کارکنان معترض تا عدم پرداخت حقوق مصوب بازنشستگان و رای دادگاه در قطع نابهنگام آبونمان همه و همه بر سر مدیرعامل غیرمخابراتی شرکت مخابرات ایران آوار می شد تا هر بار بتوان گفت که دیگر کارش تمام است.
حتی طی طرحی فروش سیم مسی در مخابرات مطرح شد تا زیرساختی که زمانی آن را برگ برنده و عامل سودآوری این شرکت می دانستند، این بار به عامل نجات از ورشکستگی شان مطرح شود.
همه این ها یکی پس از دیگری گذشت و صدری از زیر آوارها بیرون آمد و دستی به کت اش کشید و راه خود را از سر گرفت.
حالا به نقطه ای رسیده ایم که محمدعلی یوسفی زاده مدیرعامل آسیاتک که بزرگترین شرکت ارایه دهنده اینترنت ثابت بعد از مخابرات است، از تغییر رویکرد این شرکت در همکاری با سایر شرکت های FCP خبر می دهد.
با این حال هنوز معلوم نیست که بتوان گفت که اینبار با دفعه های قبل فرق می کند.

971029-3.jpg
January 20, 2019 | یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۰

راستی راستی این ماهواره ها چیزهای بدرد بخوری اند، انگار. بعد از انتشار خبر حمله کشند سرخ به سواحل جنوبی کشور در خلیج فارس، حالا خبر آمده که متخصصان امر از روی عکس ماهواره ای زیر متوجه شده اند که گرد و خاکی که دیروز و امروز گریبانگر خوزستان و ایلام را گرفته، عاملش چیست.
در واقع آنطور که دکتر مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران اعلام کرده، عراق و عربستان سرمنشا همه مشکلات مردم ما در مورد مهمانی گرد و غبار هستند که مدارس خوزستان را در روز اول این هفته به تعطیلی کشاند.
تصاویر گویاست و توضیح آن بیهوده است.

971029-2.jpg
January 20, 2019 | یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۶

تقریبا سه هفته ای می شود که کمردرد لعنتی گریبانگرم را گرفته. گاهی آرام می گیرد، گاهی فراموش می شود اما اغلب اوقات وجود دارد و لمسش می کنم. موقع رانندگی، پشت میزکار و موقع بلندشدن از زمین یا صندلی. خلاصه هر موقع که نیاز به حرکت است، کمردرد لعنتی خودی نشانم می دهد.
گذشته از عوارض سن و اضافه وزن، می گویند که شاید عصبی است، عده ای دیگر می گویند از سرماست و دسته ای آخر ندا می دهند که قطعا از سردی یا گرمی مزاج است.
اگرچه سعی می کنم که با بی تفاوتی از کنار این همدم جدیدم بگذرم و حتی زیرچشمی هم نگاهش نکنم اما می دانم که همینطور که جلو می روم، همدم های اینچنینی دیگری خواهم یافت که درد و رنجشان کمتر از کمردرد قطعا نیست.

January 20, 2019 | یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۲

مدتی است که بر روی یک پروژه عام المنفعه غیرانتفاعی در وب در حال کار هستم. پروژه و ایده ای که از مدتها قبل در ذهن داشتم و حالا به دلیل فراغت بال بیشتر فرصت فکر کردن بر روی اجرای آن را پیدا کرده ام.
البته از قدیم گفتن که حرف زدن مهم نیست و اجرا اصل ماجراست. حالا ما اینجا حرفش را می زنیم تا انشااله به اجرای آن هم برسیم.
January 19, 2019 | شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۳

فناوری فضایی چیز عجیبی است. بعد از افشای کشت برنج در بیش از ۲۵هزار هکتار از اراضی استان فارس درحالیکه با مشکلات کم آبی و خشکسالی جدی دست به گریبان است، حالا مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایرانی با انتشار تصویری ماهواره ای از حمله کشند سرخ به سواحل جنوبی ما در خلیج فارس خبر می دهد.

در واقع مطابق تصویری که منتشر شده، کشند سرخ که برای محیط زیست و سلامت انسان ها مضر به شمار می رود در تمام طول سواحل ایران با خلیج همیشه فارس دیده می شود که شدت آن در سوال استان های خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و جزایر قشم و کیش بیشتر از مابقیست. 

این تصویر از ماهواره AQUA/MODIS در تاریخ ۱۴ دی ۱۳۹۷، ساعت ۱۳:۰۹ گرفته شده است.
971029-1.jpg

January 19, 2019 | شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۶

وقتی یه نیرویی در اداره ای، سازمانی و یا شرکتی هست که از تخصص و اطلاعات بالایی برخورداره بعد یه مدیر بالاسرش میذارن که اطلاعات و تخصصش به اندازه اون نفر نیست معمولا چندین توصیه بهش میشه:

بسوز و بساز: کار کارمندی عموما همینه واسه همینم کاری به کسی نداشته باشد و هرچی گفتن بگو چشم
تحملش کن: کار کارمندی عموما همینه واسه همینم تحملش کن که بالاخره یه روزی میره
بهش بگو چشم: کار کارمندی عموما همینه واسه همینم هرچی گفت بهش بگو چشم، چون رییسته
فکر حقوق آخرماه باش فقط: کار کارمندی عموما همینه واسه همینم فکر حقوق آخر ماه باش و بقیه اش کشکه
 و ...

از آنچاکه بسیار دیدم که در تغییر مدیریت ها معمولا منتهی به آوردن نیروهای جدید برای به اصطلاح انقلاب در کار میشه من همیشه دو مورد رو به عنوان خط قرمز رعایت خواهم کرد اگر تصمیم گیرنده در موردش باشم.
اول: به هیچ عنوان کاری که سال هاست از قبل داره انجام میشه رو قطع نمی کنم. سعی می کنم اصلاح و به روزرسانی بکنمش نه قطع
دوم: سعی می کنم خودم رو در مورد جزییات توانایی و تخصص نیروها بگذارم و از سوابق و رزومه آنها نه در کاغذ بلکه در عمل آشنا بشم.
January 18, 2019 | جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۳

امروز متوجه شدم که چون نیروی لازم از سوی ماهواره بر به ماهواره پیام وارد نشد، بنابراین «پیام» با وجود اینکه برای حدود ۶ دقیقه از فضا سیگنال فرستاد اما به سرعت لازم برای قرار گرفتن در مدار نرسید و آماده تزریق به مدار نشد.
ظاهرا محل دقیق سقوط ماهواره پیام محرمانه است اما می توان گفت که در اقیانوس هند سقوط کرده است.
دکتر معتمدی رییس دانشگاه امیرکبیر و وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در مورد علت قرار نگرفتن ماهواره پیام در مدار گفت: پرتابگر در محاسبه سرعت اولیه ای که باید به ماهواره می داد مشکل داشت و ممکن است حتی مربوط به سوخت باشد.

January 17, 2019 | پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۵

ماهواره پیام بنابه گزارش های منتشر شده ساعت ۴:۲۰ امروز (سه شنبه) صبح با ماهواره بر سفیر به فضا پرتاب شد اما بعد از پشت سر گذاشتن دو مرحله موفق، به دلیل نرسیدن به ارتفاع مورد نظر نتوانست در مدار قرار گیرد و به قول معروف عملیات موفقیت آمیز نبود.
باوچود عدم موفقیت این ماهواره اما خیلی دوست داشتم که در زمان پرتاب، در محل و ایستگاه پرتاب امام خمینی حضور می داشتم که نشد. (صرفا برای ثبت در تاریخ)
January 15, 2019 | سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۱

اگرچه جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از قزاقستانی بودن هواپیمای سانحه دیده صبح دوشنبه (۲۴ دی ۹۷) خبر داد اما معلوم شد که این هواپیما و سرنشینان آن همه ایرانی بودند و هواپیما متعلق به نیروی هوایی محسوب می شد.
با این حال معلوم نبود اگر تصاویر گوشت های یخ زده که در آتش به پا شده این سانحه، پخته و سوخته شده بودند، نبود، چه شایعاتی پیرامون این حادثه به پا می شد. سوالات و شایعاتی از این دست که:

هواپیمای قزاقستانی در فرودگاه فتح سپاه چه کار می کرد؟!
احتمالا بار هواپیما گوشت نبوده و سلاح محتمل تر است؟!
شاید بمب گذاری لفظ بهتری برای سانحه باشد؟!

خوشبختانه با اتخاذ رویکردی شفاف، اطلاعات درست از همان ابتدا از سوی مبادی ذیربط منتشر شد اعلام شد تا جلوی این شایعات گرفته شود.
اما با این حال در مترو هنگام برگشتن به خانه شخصی پرسید: واقعا ارتش باید برای طرح من درآوردی مردمیاری، گوشت از قزاقستان وارد کنه؟! آیا وضع اینقدر بد شده؟!

971021-1.jpg

January 15, 2019 | سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۸

این مطلبم رو دوست دارم. مال دوران پارینه سنگیست.
January 14, 2019 | دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۶

ببینید چی پیدا کردم ... توییتنا
January 14, 2019 | دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۵

از دو هفته پیش که جام ملت ها در امارات آغاز شد نگاهی به خبرگزاری های ایسنا، ایرنا، تسنیم و ایلنا انداختم و در کمال تعجب مشاهده کردم که از همان زمان تقریبا باوجود انتشار گزارش های تصویری از فوتبال بانوان، برف بازی و لیگ برتر کبدی، هیچ گزارش تصویری از تیم ملی فوتبال در جام ملت ها منتشر نشده است.
برای این اتفاق دو دلیل پیش بینی میشه. 
یا اینکه فدراسیون از این خبرگزاری ها به دلیل محدودیت های مالی هیچ عکاسی را با خود به امارات نبرده است.
دومی اینکه در اقدامی هماهنگ، عکاسان این خبرگزاری ها به دلایلی بازی ملی را بایکوت کرده اند.
January 14, 2019 | دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۰

امروز که بیست و چهارمین روز از دیماه نود و هفت رو سپری می کنیم و دومین دور از بارندگی باران و برف را در کشور شاهد هستیم، وقتی صبح به رادیو گوش می دادم از موج سرمای زمستان از روز پنجشنبه (یعنی سه روز دیگر) خبر داد.
مطابق اعلام هواشناسی باید منتظر بود که از روز پنجشنبه و جمعه شاهد دمای منفی ۱۰ و ۱۱ در شهرهای مهم کشور باشیم که احتمالا تهران را نیز این موج سرما فرا می گیرد.
از طرفی کانال تلگرامی شرکت ملی گاز که حالا تغییر نام داده نیز از وقوع سرمایی جدی در زمستان امسال خبر داده و گفته سرمای زمستان امسال اگرچه بی سابقه و یا حتی کم سابقه نیست اما دمای منفی ۱۰ تا منفی ۱۵ در یک زمستان عجیب به حساب نمی آید.
January 14, 2019 | دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۴

جمعه صبح با هر مصیبتی که بود پاشدم رفتم یه کلاس آموزشی روانشناسی که از طرف مدرسه پسرم گذاشته بودند. توی این کلاس کارگاه طوری، استاد به چند نکته خطاب به والدین اشاره کرد که باید طلا بگیریمش:

 • بچه ها به هیچ عنوان از مشق شب لذت نمی برند.
 • حواستان باشد که جیب بچه ها خالی نماند. این جمله البته با اینکه هرچی خواستن بخریم، فرق داره.
 • فیلم ها و سریال ها را باهم نگاه کنیم
 • پدر و مادر موفق است که برای فرزاندانش قابل پیش بینی نباشند
 • اگر فرزاندانتان شما را الگو قرار دادند بدانید که کارتان درست است
 • در همه زمان ها و مکان ها، احساس با اهمیت بودن به فرزند خود دهید. (اینم با اینکه الکی فرزندان را باد کنیم فرق داره)
 • الکی بچه ها را به رختخواب نفرستید
 • جلوی فرزندان، همسرتون رو ببوسید
January 12, 2019 | شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۵

امشب خیلی اتفاقی فهمیدم سردبیر یکی از سایت های حوزه تکنولوژی که من در گذشته می خوندم ظاهرا مشکلاتی و ابهاماتی پشتش بوده. یه سایت کاملا فنی اما با اهداف پنهانی فرهنگی!
البته اتفاقی که در مورد سردبیر این سایت افتاد را ظاهرا در همان سال ها با شدت و حدت زیادی رسانه ای شد و همه از آن باخبر شده بودند. در حالیکه من امشب خیلی اتفاقی درحالیکه از کنار تلویزیون می گذشتم، متوجه شدم که چه اتفاقی افتاده است.
این سایت سال هاست که از دور خارج شده و حتی دامینش اکسپایر شده، 

January 9, 2019 | چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۶

یادداشت زیر امروز (سه شنبه ۱۸ دیماه ۱۳۹۷) در صفحه نهم روزنامه جهان صنعت به چاپ رسیده است:

تا چند سال پیش کمتر کسی فکر می‌کرد که مردم می‌توانند در خانه، محل کار، دانشگاه و حتی در خیابان از فناوری‌های فضایی استفاده کنند. حتی تا همین اواخر حداقل من یکی، از فناوری‌های فضایی در کشور چیزی جز چند صحنه از ارسال ماهواره «امید» به فضا و میمونی با خالی روی صورت که به سفر دور زمین رهسپار شده بود، چیزی در ذهن نداشتم. سال‌های سال این رویا را داشتیم تا ببینیم سفر یک ایرانی به کره ماه چه زمانی ممکن می‌شود و منتظر بودیم تا ببینیم که هزینه این سفر چقدر برای ما آب خواهد خورد.
طرح‌ها و پروژه‌های زیادی در حوزه فضا تعریف شد و در لوایح دولت‌های قبلی بودجه به آنها تعلق گرفت تا شاید مردم بتوانند از فضا و صنعت فضایی چیزی را در زندگی‌شان لمس کنند. با این حال روزها، ماه‌ها و سال‌ها گذشت تا درک کنیم که سفر به فضا فقط مختص فیلم‌هاست و انوشه انصاری تنها ایرانی تاریخ است که شانس ورود به فضای لایتناهی را پیدا کرده و با این افتخار خود را آرام می‌کردیم.
اما امروز حرف‌ها، برنامه‌ها و پروژه‌های فضایی طور دیگری زده، تنظیم و اجرا می‌شود. اجرای پروژه برای پروژه دیگر معنا ندارد و طعم فناوری‌های فضایی باید در زیر دندان‌ کاربران احساس شود.
امروز وقتی در ماشین می‌نشینم تا در ترافیک صبحگاهی قبل از ساعت هشت به محل کار برسم، می‌دانم که «نشان»ی هست که می‌تواند مسیر کم ترافیک را روی موبایل، تشخیص داده و راه سریع‌تر بدون ورود به منطقه طرح و ترافیک را به من نشان دهد.وقتی وزرای نیرو، علوم، کشاورزی و روسای سازمان‌های برنامه‌و‌بودجه و حفاظت از محیط‌زیست نیز هفته گذشته به پژوهشگاه فضایی ایران آمدند و از دستاوردهای صنعت فضایی کشور بازدیدی کردند، اعلام شد که با تحلیل عکس‌های ماهواره‌ای و تجزیه و تحلیل هزاران گیگ اطلاعات جمع‌آوری شده از فضا، سطح آب دریاچه ارومیه بعد از بارش‌های پاییزی امسال تقریبا به اندازه سال ۹۵ رسیده است.حتی اعلام شد که ۲۵ هزار هکتار از اراضی استان بزرگ فارس درحالی زیر کشت برنج رفته که دیار حافظ و سعدی چند سالی می‌شود که با مشکلات حاد کم‌آبی روبه‌رو است. اوج حادثه، اما وقتی است که بدانیم به اندازه دو برابر آب سد کرج برای آبیاری آن زمین‌ها، صرف شده که تقریبا یک‌سوم آن بخار و به هوا رفته است. از همین رو بود که دولت تصمیم گرفت تا قبل از اینکه دیرتر شود، در یک فرآیند سه ساله نسبت به تغییر الگوی سطح زیرکشت این استان اقدام کند.عکس‌های ماهواره‌ای و دستاوردهای فضایی همچنین به ما نشان داد که با وجود باور عمومی، وضعیت ریزگردها در استان سیستان‌و‌بلوچستان به مراتب بدتر از استان خوزستان است. با این تفاوت که علت اصلی ریزگردها در خوزستان به آن سوی مرزها و شبه‌جزیره عربستان برمی‌گردد در حالی که سیستان‌و‌بلوچستان درگیر آلودگی با منشا داخلی است.
اینها بخشی از کاربردهای صنعت فضایی است که اجرای هرکدام از آنها، زندگی بخش قابل توجهی از مردم کشورمان را می‌تواند بهتر کند. فقط کافی است با برنامه‌ریزی بهتر، مشکل کمبود آب در استان فارس بهبود پیدا کند و به کم شدن ریزگردها در استان‌های سیستان‌و‌بلوچستان و خوزستان پرداخت.
اگر شما در کلانشهرهایی چون تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، شیراز و کرج زندگی می‌کنید، به خوبی می‌دانید که مشکل ترافیک چیست و دردسر آن در روزهای سرد سال چگونه به اسم آلودگی هوا بروز می‌کند. با این حال پس از گذشت سال‌ها هنوز در خم انداختن تقصیر این آلودگی به گردن خودروهای داخلی، بنزین پالایشگاه‌ها و وضعیت آب و هوایی گیر کرده‌ایم. تصور کنید اگر بتوان با داده‌های جمع‌آوری شده از ماهواره‌ها و تحلیل آنها برای کاهش ترافیک برنامه‌ریزی کرد چه خدمتی در حق ایران و ایرانی انجام شده و چه بهبودی در کیفیت زندگی مردم کلانشهرنشین، صورت می‌گیرد.
در واقع با استفاده از داده‌های گردآوری شده در اپلیکیشنی چون «نشان»‌ که بعضی‌ها به آن «ویز» ایرانی نیز می‌گویند، می‌توان الگوی مردم در رفت و آمد به خصوص در ایام خاص سال همچون اعیاد و مناسبت‌های ملی و مذهبی را به خوبی مشاهده کرد و با تحلیل آنها، گره‌های کور و نقاط مساله‌ساز برای روان شدن راه و کم شدن ترافیک را حذف کرد. برنامه‌ریزی که در شکل میان و بلندمدت می‌تواند شر دیو سیاه ترافیک را از سر مردم کم کند.

971018-4.jpg
January 8, 2019 | سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۹