بعد از دو هفته از اینکه اینترنت آسیاتکی که برای خانه گرفته بودن بقدری سرعتش پایین آمد تا حتی اینستاگرام و دیگر سایت های خارجی باز نشود، و چندین و چند بار پیگیری تلفنی، امروز صبح درحالی که چرت زده بودم یکی از کارشناسان زبده آسیاتک زنگ زد و بعد از حدود نیم تا چهل دقیقه صحبت کردن و مشاوره فنی دادن توانستیم مشکل را تقریبا حل کنیم.
در واقع نوع خاصی از مودم های DLink وقتی روی آی پی های ورژن شش قرار می گیرند با اختلال مواجه می شوند که برای من هم همینطور شده بود.
June 6, 2019 | پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۸

اگر بخواهم تعطیلات عید نوروز و فطر امسال را در دو کلمه تعریف کنم می گویم: اسهال و استفراغ
در واقع از شانس بدی که داشتم در این دو تعطیلات نسبتا بلند، خودم و خانواده درگیر نوع بیماری ویروسی شدند که ماحصل آن چیزی نبود جز اسهال، استفراغ، بیحالی، بی اشتهایی و ...
و فایده تعطیلات اخیر نرفتن در ترافیک عظیم این روزها و در خانه ماندن و استراحت بود.
June 6, 2019 | پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۳

این روزها که وارد دهه پنجم زندگی شدم، بنظر حقایق جدیدی از زندگی پیش رویم قرار گرفته.

می بینم که چطور دیگری برای ماندن و کسب جایگاه زور می زند و برنامه ها می ریزد و حرف ها سر هم می کند تا آنچه می خواهد را بگیرد.

اپیزود اول
انگار این باز شدن درهای کسب معرفت، مادی ترم کرده است. چون در تمام طول عمرم به هیچ عنوان از دست دادن و یا نرسیدن به پول یا اموالی مرا ناراحت نکرده بود و انگار از وقتی از مرز چهل سالگی عبور کردم همه چیز عوض شده است. به گذشته ها فکر می کنم که چطور وقتی می توانستم در حجره ای مشغول جمع کردن پول و ثروت باشم، مثل گاگول ها در جای دیگر عمرم را تلف کردم و برای بزرگ شدن کسی دیگر زور می زدم و انرژی صرف می کردم.

اپیزود دوم
حالا آن دیگری یا درجه سرتیپی اش را گرفته یا مدرک دکتری خودش را در دیوار محل کارش نصب کرده و یا در مقام و سمت نابی جا خوش کرده و از مواهب آن لذت می برد. اما من و امثال من صادق، اکنون پیش روی شما نشسته ایم و دست به وبلاگم می بریم و چند خطی در دنیا خط خطی می کنیم. البته خداروشکر. خداروشکر.

اپیزود سوم
امروز به طور اتفاقی روز جهانی ارتباطات است که فعالان حوزه روابط عمومی امروز را شروع هفته روابط عمومی نام گذاری کرده اند. دوستان و آشنایان زیادی دایرکت و پیام فرستاده اند و این روز را به من تبریک گفته و به قولی با داغ کردن این روز سعی در داغ کردن جایگاه و شغل خود دارند که اتفاقا کار پسندیده ایست.
می خوام به بهانه این روز چند خطی پیرامون ارتباطات و روابط عمومی بنویسیم که نوشته ام نمی آید. یا اگر می آید چیزی خوبی نیست.

پس بیخیالش می شوم و ترجیح می دهم حالاکه توانسته ام هدفن بلوتوثی پسرم را به لپ تاب وصل کنم، از آن لذت ببرم و احتمالا به آثار سخیف این روزها گوش فرا دهم.
ادامه مطلب روزجهانی ارتباطات.
May 17, 2019 | جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۴

حکایت این روزهای برخورد با عادل فردوسی پور و تعطیلی برنامه چندین ساله نود، همان حکایت سیل گلستان، لرستان و خوزستان است. ظرف مدت کوتاهی، خراب شد آنچه طی سالیان سال ساخته شده بود و ماوایی برای مردم محسوب می شد.
اگرچه عامل هر دو جهل است، اما در اولی بغض، تکبر و خود درست پنداری و در دومی طرد تخصص، فساد و نبود تدبیر پررنگ تر بود.
گاه حتی یک نادان، می کشد امید جامعه و ملتی را.
April 8, 2019 | دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۴

یک روز گوشت، روز دیگر مرغ و روز بعد قند و شکر. نمی دونم حکایت این روزها چیست. به نظر میرسه که مسوولان دولتی تمام قوت و حدت خود را گذاشته بودند تا ۱۳ آبان ماه که زمان شروع تحریم ها بود، اتفاقی رخ ندهد که نداد. اما بعد از آن چه؟
خاطرم هست وقتی علی منصوریان سرمربی تیم استقلال بود و بعد از یک فصل موفقیت آمیز، در فصل دوم پی در پی نتایج ناامیدکننده می گرفت، من یکی از کسانیکه بودم که مخالف برکناری اش بودم. چراکه معتقد بودم که اگر علیمنصور می تواند یک فصل موفق داشته باشد پس دو فصل موفق را حتمن می تواند داشته باشد.
اما دیدیم که شفر آمد و همه چیز بهتر شد و بدین طریق فرضیه من رد شد.
حالا همین ماجرا برای وزیر کشاورزی رخ داده. علیرغم فعالیت قابل تقدیر وی، اما این روزها هر روز مشکلاتی در حوزه خورد و خوراک مردم رخ می دهد تا جاییکه صحبت از کوپن و بازگشت به دهه شصت و دوران جنگ تحمیلی هست.
بنابراین اگرچه از پشت پرده ها خبر ندارم، اما تغییر ترکیب در هیات دولت و حاکمیت شاید شوکی دهد و مفید باشد.
March 4, 2019 | دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۰

بعد از پایان ماشین های ارایه شده در فروش اسفندماه ایران خودرو و سایپا در کمتر از یکساعت، همزمان با افزایش چند باره قیمت ها، عده ای گفتند که این چه کاریست که مردم می کنند!
آنها با طرح این انتقاد که با وجود افزایش قیمت های میلیونی از سوی خودروسازان آنهم در فاصله چند ماه، مردم باید طی اقدامی هماهنگ خرید خودرو را از داخلی ها تحریم کنند تا آنها هم متوجه شوند که نمی توان بی قاعده قیمت ها را بالا برد.
اگرچه اصل این حرف درست است و منطقی اما باید درباره تحریم یکپارچه خودروسازان چند جمله تکمیلی گفت.
اول) همدلی و اقدام مشترک اعتراضی در قبال گرانی ها معمولا در دنیا به صورت بسیار محدود آنهم به شکل محلی، منطقه ای و در اندازه ای خیلی محدود به شکل شهری انجام می شود. چراکه وقوع آن شرایط پیچیده ای دارد که به همین سادگی در سطح وسیعی قابل پیاده سازی نیست.
دوم) هرکسی بنابه نیاز قصد خرید دارد و تا وقتیکه این نیازها هست، پس باید انتظار داشت که خرید هم صورت می گیرد. البته باید توجه داشت که نیازها با توجه به حضور اقشار بسیاری وسیعی از مردم، متفاوت و گاه برای ما غیرقابل قبول است.
کسی همسر اختیار کرده و برای راحتی در رفت و آمد نیاز به خودرو دارد. کسی دیگر بچه دار شده و خودرو برای وی واجب است. آن دیگری می خواهد در سال جدید پز دهد. فرد بعدی از هراس آینده به فکر تبدیل نقدینگی موجود در زیرفرش هاست و خلاصه نیازها متفاوت است و در طیف خاصی جمع بندی نمی شود.
سوم) دولت با سیاست گذاری های کلان چون ممنوعیت ورود خودرو به کشور مردم را به سمت خرید هول می دهد.

February 23, 2019 | شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۶

این روزها که قیمت ها روزانه شده و تزلزل اقتصادی در حوزه های مختلف دیده می شود، ضرورت تغییر تفکر مدیریتی در کشور بیشتر از گذشته احساس می شود. به قولی دوستی که می گفت وضعیت به گونه ای شده که اگر هزار بار هم خرابکاری صورت می گرفت تا اقتصاد کشور چنین شود، شاید امکان پذیر نبود. پس برای یک بار هم شده بیاییم و با یک برنامه مثلا پنج ساله اقدام به تغییرات کلی در سطح مدیران کشور بکنیم.
در واقع در تلاشی اندیشه و تفکری نو را بجای گذشته در کشور پهن کنیم و چندسالی مهلت دهیم تا این شکل و محتوای جدید در جای جای کشور بنشیند و تغییرات را انجام دهد.
اگرچه این حرف کمی انتزاعی و کلی است و نیاز به عملیاتی کردن تعاریف حتمیست اما بالاخره باید کاری کرد.
باید ابتدا این طرز فکر را قبول کنیم که نیاز به تغییر داریم و بجای تدوین و تصویب تبصره و بندهای گوناگون برای جلوگیری از وقوع این تغییر، به فکر باشیم که چه اندیشه ای با چه مشخصاتی را باید در کشور مستقر کرد تا فرایندها روی روال باشد و به راحت تر کردن زندگی مردم کمک کند.
البته شاید جوان کردن مدیران کشور صددرصد جوابگو نباشد و فکر نو ارجح است بر سن نو، اما قطعا روشی در راستای این هدف محسوب می شود.

February 23, 2019 | شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۳

در اطراف من، هستند از آدمایی که صبح سرکار می آیند و سخت کار می کنند. می روند، می آیند، جلسه می گذارند، سخنرانی می کنند و گاه صدایت می زنند و بالا منبر می روند و از کار درستی که انجام می دهند، برایت می گویند و می روند. 
هر روز و هر روز کارشان این است و مورد تحسین قرار می گیرند. تحصیلات و تجربیاتی دارند و احتمالا برپایه همان ها تصمیم می گیرند و کار درست را متوجه می شوند. آنقدر در کارشان غرق اند که نگو. حتی وقت سر خواراندن هم ندارند.
یک روز تصمیم می گیری که پیششان بروی و بگوی که نیاز به آموزش داری. جواب می آید که وقت این کارها را نداریم. 
همیشه در عجبم که یک اندوخته دانشی مربوط به دوران دانشگاه با احتمالا سال ها تجربه، چطور می تواند منی بسازد که در مواجهه با فناوری های نو و اشکال مختلف محتوا، در کسری از ثانیه قدرت تشخیص راه درست را به تو بدهد. وقتی آموزشی نباشد، کتابی نخوانی، فیلمی نبینی و تلاشی برای دانش به روز کردن دانش اندوخته از سال ها قبل را نداشته باشی. اوضاع وقتی جالب تر می شود که بدانی که احتمالا تجربه هیچ مواجهه ای با شکل جدید محتوا یا فناوری را نیز نداری!

February 17, 2019 | یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۰

درگذشته مثل الان نبود. تعداد رویدادها و همایش هایی که تو زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می شد، شاید در سال به دو تا سه رویداد بیشتر نمی رسید.
اون روزها یادمه که شدیدا بدنبال راه و روشی بودیم برای پخش آنلاین برنامه. درحالیکه نه زیرساخت مناسبی داشتیم و نه ابزار مناسبی در اختیارمون بود. برخلاف الان که همه شهرهای کشور به نسل چهارم تلفن همراه مجهز هستند و ابزاری چون اینستاگرام و آپارات در همه جای کشور در دسترس است، اون روزها چنین نبود.
اما با این حال یادمه که در یکی از جشن های وبلاگی تلاش نسبتا موفقی داشتم تا از طریق یاهو مسنجر، وب کمی که تازه خریده بودم و اینترنت دایل آپ فکر کنم با سرعت ۵۶ کا، تصاویری مبهمی را از برنامه درحال اجرا به قولی به بیرون از سالن مخابره کنم که اتفاقا تا روزها مورد استقبال کاربران قرار گرفت.
راستی جشنواره وب و موبایل ایران پخش زنده نداره؟! غیر از لحظه نگار که الان چیزی از آن پخش نمی شود و لایو یکی دو نفر از داخل مراسم و یکی دو گزارش تصویری در سایت جشنواره، هیچ مطلبی از مراسم به بیرون درز نکرده است.

February 14, 2019 | پنجشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۷

پرده اول) در تحول دیجیتال یکی از موضوعات مهم تولید محتوای دیجیتال هستش که از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. در واقع در عصر انقلاب چهارم صنعتی، تولیدکنندگان محتوا و طراحی کنندگان محتوا باید این توانایی را داشته باشند تا براساس نوع مدیا، مخاطب و اهدافی که بدنبالش هستند، محتوای تولید کنند و پرواضح است که در تحول دیجیتال، محتوای تولیدشده نیز باید دیجیتال باشد.

پرده دوم) این روزها بنابه دلایلی علت درماندگی و عقب عقب رفتن روزنامه های چاپی را درک می کنم.
در واقع حکمفرمایی یک جهان بینی بشدت سنتی باعث شده تا روزنامه های ما از ایده های نو و ابتکاری، خلاقیت و انرژی تهی باشند. هنوز در روزنامه های ما فکر می کنند که اگر تیمی، با آرایش دفاعی به زمین رفت برای نباختن است و اگر ترکیب تهاجمی چیده شد، برنامه ریزی برای بردن انجام شده. هنوز برایشان قابل درک نیست که ممکن است ترکیب تدافعی چیده شده باشد اما هدف بردن باشد و کسب سه امتیاز.
هنوز برای آنها قابل درک نیست که اگر باکسی نامش خبر ویژه است، پس جایگاه آن نیز باید ویژه باشد و نه در انتهای صفحه.
در جهان بینی سنتی که دارند هنوز متوجه نیستند که کسی که ریش دارد الزاما مذهبی نیست و کسی که ریشش را می تراشد الزاما غیرمذهبی نخواهد بود.
آنها در همه اتفاقات گزینه های غالبی دارند که از قبل به آنها ارزش بخشیده اند. اجازه هیچ تغییری به آن ها نمی دهند و الزام برای استفاده از آنها با قدرت زیادی بر شانه های اهالی روزنامه های امروزی سنگینی می کند.

پرده سوم) در این دوران که وارد تحول دیجیتال شده ایم، بدون شک محتوای طراحی و تولید شده باید با هدف، بدون تفکرات غالبی قبلی و با بهره از خلاقیت و نوآوری های روز باشد. بدون شک این استانداردها در برای ایجاد محتوای دیجیتال بدست نخواهد آمد جز آموزش تولیدکنندگان محتوا که ضروریست. پس مطمئن باشید مخالفت با آموزش مختص دوران سنتی قبلیست و در فضای جدید آموزش از الزامات خواهد بود.

February 12, 2019 | سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۸

اگرچه به روز کردن «روزگاری که سپری می شود» با موویبل تایپ، راحت، سریع و دلچسب است، اما بنابه عدم جوابگویی این سیستم مدیریت محتوا به نیازهای جدید، به فکر هستم تا اینجا را وردپرسی کنم. در واقع بعد از راه اندازی سایت «ارتباطات» با وورد پرس به شدت به آن راحت هستم و از اینرو قصد دارم وورد پرس را در جاهای دیگر نیز استفاده کنم.
February 12, 2019 | سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۰

امروز در دو زمان متفاوت از طریق سامانه سنجش سرعت و کیفیت شرکت مخابرات ایران که در اینجا می توانید به آن دسترسی داشته باشید، نتایج زیر بدست آمد که قابل توجه است.
زمان و جزییات آن در تصویر پیداست.
البته امروز روز عجیبی هم بود. از صبح تا به الان اینجا و اینجا درست کار نمی کنند.

971122-24.jpg

February 12, 2019 | سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۶

این روزها که چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را نیز پشت سر گذاشتیم، گاه با خودم فکر می کنم که چطور ممکن است یک میلیون بشکه از فروش نفت ایران کم شده باشد و از آن زمان تاکنون هنوز نرخ دلار تغییر چندانی نداشته؟!
در واقع بعد از تغییرات ناگهانی نرخ دلار و صعودش تا ۲۰هزار تومان، تقریبا از سیزدهم آبان ماه که زمان عملیاتی شدن تحریم های آمریکا بوده، نرخ دلار تغییر چندانی نداشته که البته دلیلش واضح است. ثابت نگهداشتن مصنوعی نرخ دلار.
اگر فرض بگیریم که نیروی غیرطبیعی برای ثابت نگه داشتن نرخ دلار وجود داشته باشد، این سوال ها پیش می آید که تا چه زمانی دلار انبار شده در خزانه تا کی برای تزریق به بازار جوابگوست؟ بعد از آن زمان چه می شود؟ نرخ دلار به چقدر می رسد؟ اگر فرض کنیم که نرخ دلار دوباره دو یا خدای ناکرده سه برابر شد، باید انتظار بالاتر رفتن نرخ گوشت و شیر و برنج هم دوباره باید باشیم؟!
این سوالاتی است که احتمالا بسیاری از هموطنانم به آن فکر می کنند و مدتی از زمان روزانه خود را درگیر جواب دادن به آن ها هستند.

February 12, 2019 | سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۳

امروز (یکشنبه) دهمین سالگرد پرتاب ماهواره امید به فضا بود که به عنوان روز فناوری فضایی شناخته میشه. در مراسمی که به همین منظور در وزارت ارتباطات برگزار شد، حرف ها و صحبت های خوبی مطرح شد.
ابتدا مرتضی براری رییس سازمان فضایی صحبت کرد. براری با ارایه چند آمار اعلام کرد که با همت وزارت امورخارجه و دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در وین، از هفته جاری ایران به عنوان ریاست کمیته فضایی کشورهای گروه ۷۷ موسوم به کوپوس را برای یکسال برعهده می گیرد. در واقع مطابق توضیحات بعدی براری، کوپوس که از سال ۱۹۵۸ شروع به کار کرده است، دارای ۱۰۰ عضو است که به عنوان تنها نهادقانونگذاری بین المللی در حوزه فضایی به شمار می رود.
اما بعد از آن رامین نورقلی پور نماینده مردم کردکوی و بندرترکمن، عضو کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مجلس در شورای عالی فضایی بود که پشت تریبون رود. باید اعتراف کنم که اصلن باور نمی کردم که نورقلی پور چنین سطح اطلاعاتی در حوزه فضایی داشته باشد. به گفته خودش، چندسالی در پروژه های فضایی آنور آب فعالیت کرده و در زمانیکه ایران توانست ضمن ساخت ماهواره، پرتاب آن را نیز انجام دهد، کشورهای دارای فناوری فضایی از این اتفاق حیرت زده شدند.
نورقلی پور همچنین با اشاره ای جالب به آمارهای ناسا اعلام کرد که پرتاب هر کیلوگرم جسم به فضا چیزی حدود ۲۰هزار دلار هزینه در بر دارد و بر اساس این ارقام، پرتاب ماهواره یکصد کیلوگرمی چیزی حدود ۲ میلیون دلار خرج در بر دارد.
نصراله جهانگرد که حالا معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات است، نیز پشت تریبون قرار گرفت و در مورد هزینه ها توضیح داد. به گفته وی در صنایع ماهواره ای چیزی حدود یک چهارم هزینه همیشه مختص ساخت ماهواره و سه چهارم مابقی از آن پرتاب و پرتابگر است.
هرچند صادقی نائینی معاون رییس سازمان فضایی که بعد از مراسم با وی صحبت می کردم، این تقسیم بندی را مختص ماهواره های کوچک و به قولی مینیاتوری می دانست.
خلاصه اینکه یکی دو ماهه اخیر انصافا فعالیت های فضایی وزارت ارتباطات شدیدا دیگر زیرحوزه های این وزارتخانه را تحت تاثیر خود قرار داده و تا الان حداقل از نظر برد رسانه ای، بنظرم بعد از فیلترینگ، فضا و ماهواره بیشترین حجم و تاثیرگذاری رسانه ها را داشته است.
راستی از صحبت های امروز معلوم بود که ماهواره دوستی نیز به موعد پرتاب نزدیک می شود. این ماهواره قرار است با نزدیک به پنجاه کیلوگرم وزن به مدار با ارتفاع ۲۵۰ کیلومتری پرتاب شود. دوستی نیز یک ماهواره سنجشی است و پایش را قرار است از طریق عکس های ارسالی انجام دهد.
February 3, 2019 | یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۵

آذری جهرمی پنجشنبه از شهرستان های فیروزکوه و دماوند بازدید کرد. به گفته مسوولان محلی، فیروزکوه شرقی ترین شهرستان استان تهران به شمار می رود که سرشماری عمومی نفوس در سال ۹۰ و ۹۵ نشان می دهد که جمعیت این شهر نزولی است. همچنین قرار گرفتن فیروزکوه در مسیر تهران به مازندران درحالیست که گاهی روزانه تا ۹ میلیون سفر از این شهر گذر می کنند.
دماوند اما کمی متفاوت تر بود. اگرچه رونق گردشگری و بوم گردی در دماوند بیشتر احساس می شد، اما وضعیت بخصوص باغداری نیز در این شهرستان وضعیت خوبی داشت بطوریکه پارسال ۲۵۰ هزار تن سیب دماوند تولید شده که در دنیا بی سابقه است.
نکته جالب اینجا بود که در دماوند که خانواده های پرطمطراقی چون عسگراولادی، شریعتمداری و الویری ها ساکن هستند، متوجه شدم که خانواده صفری نفوذ ویژه ای در این شهرستان مهم دارند. در واقع مجید صفری فرماندار، عباس صفری شهردار و محمود صفری رییس دانشگاه آزاد این شهرستان را برعهده دارند. انگار صفری ها تمام شغل های مهم این شهرستان را روی سینی قرار داده و از میان آنها گلچین کرده اند.

February 1, 2019 | جمعه ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۳

امروز (سه شنبه) یک روز بعد از باخت سنگین ایران مقابل ژاپن و حذف از گردونه جام ملت های ۲۰۱۹، درحالیکه باران نسبتا شدیدی در تهران باریدن گرفته بود، نخستین همایش ملی فناوری فضایی در دانشگاه علم و صنعت در شرق تهران درحالی برگزار شد که اتفاق جالب آن حضور چهار وزیر سابق بود.
محمد سلیمانی و رضا تقی پور هر دو از وزرای سابق ارتباطات، علی شمخانی وزیر سابق دفاع، وزیر سابق ارتباطات و کامران دانشجو وزیر سابق علوم وزرایی بودند که در مراسم حضور داشتند.
انگار بعد از پرتاب ماهواره پیام و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای فناوری فضایی و بازدید مسوولان ارشد از آن، دیدها به صنعت فضایی کشور تغییر کرده و ذهنیت ها در مورد آن از یک صنعت تزیینی به یک صنعت کاربردی درحال تغییر کردن است.
محمدجواد آذری جهرمی وزیر کنونی ارتباطات اما در این همایش در تشریح کشفیات اخیر فناوری فضایی از شناسایی ۷۰ هکتار از زمین های کشت خشخاش در قلب ایران خبر داد و گفت: هیچ‌کسی از کشت خشخاش در زمین های کشاورزی با این وسعت اطلاع نداشت و این تصاویر ماهواره‌ای بود که توانست به شناسایی آن کمک کند و این از اثرات فناوری فضایی است.
وی که بلافاصله بعد از این همایش راهی برج میلاد شد، در هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیکی و نظام های پرداخت نیز به صنعت فضایی اشاره کرد و گفت: نخستین آزادسازی که انجام دادیم در حوزه فضایی بود که اطلاعات جمع آوری شده از ماهواره ها در طول ۴۰ سال گذشته که به دلایل امنیتی و حاکمیتی پنهان مانده بود را آزادسازی کردیم و امروز بیش از یکصد کسب و کار فضا پایه می توانند از آنها استفاده کنند.

971108-9.jpg

January 29, 2019 | سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۲۹

دوستی دارم که سردبیر یکی از رسانه های نسبتا بزرگ است. از خبرنگاری شروع کرده تا به سردبیری رسیده. در دوران انتخابات از روحانی حمایت کرد و زمان ها وقت گذاشت و کیلوها انرژی خرج کرد تا روحانی شد رییس جمهوری.
بعد از انتخابات مدیرعامل رسانه ای که وی در آن کار می کرد تغییر کرد و شخصی نزدیک به رییس جمهوری جای مدیرعامل قبلی را گرفت. در مدت کوتاهی مدیرعامل جدید تصمیم به آوردن یکی از دوستانش را گرفت و در آن رسانه به عنوان قائم مقام مدیرعامل مشغول به کار شد.
قائم مقامی مدیرعامل البته پوششی بود تا دوست مدیرعامل جدید سکان محتوایی آن رسانه را به دست بگیرد و بر اساس اندیشه خود به پیش ببرد.
چند ماهی این موضوع ادامه پیدا کرد تا سردبیر رسمی که دوست بنده باشد با قائم مقام مدیرعامل که از دوستان مدیرعامل است به مشکل برخوردند.
خلاصه الان یکی دو ماهی میشه که سردبیر را کناری زده اند و هدایت محتوای آن رسانه را با سمت قائم مقامی مدیرعامل در دست گرفته اند.
جالب تر اینجاست که قائم مقام مدیرعامل به دوست من گفته که سردبیر من هستم و تو باید خودت را با من هماهنگ کنی. دوست من هم خواسته تا حکم یا ابلاغی در این ارتباط نشان دهد که در جواب اینطور شنیده: «آقای مدیرعامل اینطور میخواد».
گاهی فکر می کنم که این دوستم، آن زمان ها که شب تا صبح بیدار بود و در فکر تهیه محتوا به جهت حمایت از روحانی در انتخابات بود، اصلن به ذهنش خطور می کرد که نه تنها ارتقای شغلی پیدا نمی کند، نه تنها ریالی بابت آن همه زمان و انرژی دریافت نمی کند، بلکه حالا از شغلش که انصافا لیافتش را نیز دارد، به کناری گذاشته می شود. آن هم توسط هم طیفان رییس جمهوری محترم و دوستان.
January 28, 2019 | دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۷

اوضاع عجیبی است. درحالیکه تنها هشت ماه از حضور عطوفی به عنوان مدیرعامل رایتل می گذرد، حالا خبر رسیده که سعید کریم زاده به عنوان سرپرست این اپراتور تلفن همراه معرفی شده است. البته واضح است که تغییرات اخیر بر می گردد به درگذشت مرحوم نوربخش رییس فقید سازمان تامین اجتماعی در سفری که به استان گلستان داشت و منجربه حضور محمد رضوانی فر به عنوان مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) شد.
این تغییر درحالیست که کمپین تبلیغاتی رایتل با عنوان تماس رایگان برای بیمه شدگان تامین اجتماعی در رادیو و تلویزیون هر روزه در جریانه.

January 28, 2019 | دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۸

خوشبختانه دو تیم عربی امارات و قطر در جام ملت های ۲۰۱۹ بهم خورده اند و از بین شان یکی به فینال می آید. ایران نیز درحالی در مقابل ژاپن باید بازی کنه که بنظر من قوی ترین تیمی که در مسابقات مانده از نظر فنی همین ژاپنه.
به یاد بیاورید بازی های پرسپولیس با تیم ژاپنی که براحتی توانست قهرمانی باشگاه های آسیا را بدست بیاره.
اما خبر خوب اینجاست که کیروش هنوز سرمربی تیمه. و اینکه انصاری فرد این فرصت رو می تونه پیدا کنه که تو خط حمله ما بازی کنه.
January 26, 2019 | شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۴

در میان اهالی رسانه رسم است وقتی که روزنامه، هفته نامه یا ماهنامه ای در فروش و جذب مخاطب شکست می خورد می گویند رسانه زمین خورده دیگر بلند نمی شود. یعنی هر رسانه ای که به هر دلیلی شکست بخورد و نتواند در مدت مشخصی جذب مخاطب و فروش داشته باشد دیگر نمی تواند موفق باشد.
در تایید این مثل هر کدام از اهالی رسانه چندین و چند نمونه در ذهن دارند تا سندی باشد تایید شده در این حوزه.
حالا من می خواهم این مثل را به حوزه پیام رسان ها نیز بسط دهم تا بگوییم هر پیامرسانی که زمین خورد دیگر بلند نمی شود.
اگر بسط این مثل را به پیامرسان ها صادق بدانیم پس باید گفت که سروش، گپ، آی گپ، ایتا و ... زور بی خود می زنند و انرژی اضافه خرج می کنند.
یعنی امضای تفاهمنامه با فلان اپراتور و بیسار استارت آپ دیگر معنا ندارد و باید برای موفقیت برند خود را عوض کنند و راهکاری که در پیش گرفته اند را تغییر دهند.
January 25, 2019 | جمعه ۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۳