در اطراف من، هستند از آدمایی که صبح سرکار می آیند و سخت کار می کنند. می روند، می آیند، جلسه می گذارند، سخنرانی می کنند و گاه صدایت می زنند و بالا منبر می روند و از کار درستی که انجام می دهند، برایت می گویند و می روند. 
هر روز و هر روز کارشان این است و مورد تحسین قرار می گیرند. تحصیلات و تجربیاتی دارند و احتمالا برپایه همان ها تصمیم می گیرند و کار درست را متوجه می شوند. آنقدر در کارشان غرق اند که نگو. حتی وقت سر خواراندن هم ندارند.
یک روز تصمیم می گیری که پیششان بروی و بگوی که نیاز به آموزش داری. جواب می آید که وقت این کارها را نداریم. 
همیشه در عجبم که یک اندوخته دانشی مربوط به دوران دانشگاه با احتمالا سال ها تجربه، چطور می تواند منی بسازد که در مواجهه با فناوری های نو و اشکال مختلف محتوا، در کسری از ثانیه قدرت تشخیص راه درست را به تو بدهد. وقتی آموزشی نباشد، کتابی نخوانی، فیلمی نبینی و تلاشی برای دانش به روز کردن دانش اندوخته از سال ها قبل را نداشته باشی. اوضاع وقتی جالب تر می شود که بدانی که احتمالا تجربه هیچ مواجهه ای با شکل جدید محتوا یا فناوری را نیز نداری!

February 17, 2019 | یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۰

درگذشته مثل الان نبود. تعداد رویدادها و همایش هایی که تو زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می شد، شاید در سال به دو تا سه رویداد بیشتر نمی رسید.
اون روزها یادمه که شدیدا بدنبال راه و روشی بودیم برای پخش آنلاین برنامه. درحالیکه نه زیرساخت مناسبی داشتیم و نه ابزار مناسبی در اختیارمون بود. برخلاف الان که همه شهرهای کشور به نسل چهارم تلفن همراه مجهز هستند و ابزاری چون اینستاگرام و آپارات در همه جای کشور در دسترس است، اون روزها چنین نبود.
اما با این حال یادمه که در یکی از جشن های وبلاگی تلاش نسبتا موفقی داشتم تا از طریق یاهو مسنجر، وب کمی که تازه خریده بودم و اینترنت دایل آپ فکر کنم با سرعت ۵۶ کا، تصاویری مبهمی را از برنامه درحال اجرا به قولی به بیرون از سالن مخابره کنم که اتفاقا تا روزها مورد استقبال کاربران قرار گرفت.
راستی جشنواره وب و موبایل ایران پخش زنده نداره؟! غیر از لحظه نگار که الان چیزی از آن پخش نمی شود و لایو یکی دو نفر از داخل مراسم و یکی دو گزارش تصویری در سایت جشنواره، هیچ مطلبی از مراسم به بیرون درز نکرده است.

February 14, 2019 | پنجشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۷

پرده اول) در تحول دیجیتال یکی از موضوعات مهم تولید محتوای دیجیتال هستش که از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. در واقع در عصر انقلاب چهارم صنعتی، تولیدکنندگان محتوا و طراحی کنندگان محتوا باید این توانایی را داشته باشند تا براساس نوع مدیا، مخاطب و اهدافی که بدنبالش هستند، محتوای تولید کنند و پرواضح است که در تحول دیجیتال، محتوای تولیدشده نیز باید دیجیتال باشد.

پرده دوم) این روزها بنابه دلایلی علت درماندگی و عقب عقب رفتن روزنامه های چاپی را درک می کنم.
در واقع حکمفرمایی یک جهان بینی بشدت سنتی باعث شده تا روزنامه های ما از ایده های نو و ابتکاری، خلاقیت و انرژی تهی باشند. هنوز در روزنامه های ما فکر می کنند که اگر تیمی، با آرایش دفاعی به زمین رفت برای نباختن است و اگر ترکیب تهاجمی چیده شد، برنامه ریزی برای بردن انجام شده. هنوز برایشان قابل درک نیست که ممکن است ترکیب تدافعی چیده شده باشد اما هدف بردن باشد و کسب سه امتیاز.
هنوز برای آنها قابل درک نیست که اگر باکسی نامش خبر ویژه است، پس جایگاه آن نیز باید ویژه باشد و نه در انتهای صفحه.
در جهان بینی سنتی که دارند هنوز متوجه نیستند که کسی که ریش دارد الزاما مذهبی نیست و کسی که ریشش را می تراشد الزاما غیرمذهبی نخواهد بود.
آنها در همه اتفاقات گزینه های غالبی دارند که از قبل به آنها ارزش بخشیده اند. اجازه هیچ تغییری به آن ها نمی دهند و الزام برای استفاده از آنها با قدرت زیادی بر شانه های اهالی روزنامه های امروزی سنگینی می کند.

پرده سوم) در این دوران که وارد تحول دیجیتال شده ایم، بدون شک محتوای طراحی و تولید شده باید با هدف، بدون تفکرات غالبی قبلی و با بهره از خلاقیت و نوآوری های روز باشد. بدون شک این استانداردها در برای ایجاد محتوای دیجیتال بدست نخواهد آمد جز آموزش تولیدکنندگان محتوا که ضروریست. پس مطمئن باشید مخالفت با آموزش مختص دوران سنتی قبلیست و در فضای جدید آموزش از الزامات خواهد بود.

February 12, 2019 | سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۸

اگرچه به روز کردن «روزگاری که سپری می شود» با موویبل تایپ، راحت، سریع و دلچسب است، اما بنابه عدم جوابگویی این سیستم مدیریت محتوا به نیازهای جدید، به فکر هستم تا اینجا را وردپرسی کنم. در واقع بعد از راه اندازی سایت «ارتباطات» با وورد پرس به شدت به آن راحت هستم و از اینرو قصد دارم وورد پرس را در جاهای دیگر نیز استفاده کنم.
February 12, 2019 | سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۰

امروز در دو زمان متفاوت از طریق سامانه سنجش سرعت و کیفیت شرکت مخابرات ایران که در اینجا می توانید به آن دسترسی داشته باشید، نتایج زیر بدست آمد که قابل توجه است.
زمان و جزییات آن در تصویر پیداست.
البته امروز روز عجیبی هم بود. از صبح تا به الان اینجا و اینجا درست کار نمی کنند.

971122-24.jpg

February 12, 2019 | سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۶

این روزها که چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را نیز پشت سر گذاشتیم، گاه با خودم فکر می کنم که چطور ممکن است یک میلیون بشکه از فروش نفت ایران کم شده باشد و از آن زمان تاکنون هنوز نرخ دلار تغییر چندانی نداشته؟!
در واقع بعد از تغییرات ناگهانی نرخ دلار و صعودش تا ۲۰هزار تومان، تقریبا از سیزدهم آبان ماه که زمان عملیاتی شدن تحریم های آمریکا بوده، نرخ دلار تغییر چندانی نداشته که البته دلیلش واضح است. ثابت نگهداشتن مصنوعی نرخ دلار.
اگر فرض بگیریم که نیروی غیرطبیعی برای ثابت نگه داشتن نرخ دلار وجود داشته باشد، این سوال ها پیش می آید که تا چه زمانی دلار انبار شده در خزانه تا کی برای تزریق به بازار جوابگوست؟ بعد از آن زمان چه می شود؟ نرخ دلار به چقدر می رسد؟ اگر فرض کنیم که نرخ دلار دوباره دو یا خدای ناکرده سه برابر شد، باید انتظار بالاتر رفتن نرخ گوشت و شیر و برنج هم دوباره باید باشیم؟!
این سوالاتی است که احتمالا بسیاری از هموطنانم به آن فکر می کنند و مدتی از زمان روزانه خود را درگیر جواب دادن به آن ها هستند.

February 12, 2019 | سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۳

امروز (یکشنبه) دهمین سالگرد پرتاب ماهواره امید به فضا بود که به عنوان روز فناوری فضایی شناخته میشه. در مراسمی که به همین منظور در وزارت ارتباطات برگزار شد، حرف ها و صحبت های خوبی مطرح شد.
ابتدا مرتضی براری رییس سازمان فضایی صحبت کرد. براری با ارایه چند آمار اعلام کرد که با همت وزارت امورخارجه و دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در وین، از هفته جاری ایران به عنوان ریاست کمیته فضایی کشورهای گروه ۷۷ موسوم به کوپوس را برای یکسال برعهده می گیرد. در واقع مطابق توضیحات بعدی براری، کوپوس که از سال ۱۹۵۸ شروع به کار کرده است، دارای ۱۰۰ عضو است که به عنوان تنها نهادقانونگذاری بین المللی در حوزه فضایی به شمار می رود.
اما بعد از آن رامین نورقلی پور نماینده مردم کردکوی و بندرترکمن، عضو کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مجلس در شورای عالی فضایی بود که پشت تریبون رود. باید اعتراف کنم که اصلن باور نمی کردم که نورقلی پور چنین سطح اطلاعاتی در حوزه فضایی داشته باشد. به گفته خودش، چندسالی در پروژه های فضایی آنور آب فعالیت کرده و در زمانیکه ایران توانست ضمن ساخت ماهواره، پرتاب آن را نیز انجام دهد، کشورهای دارای فناوری فضایی از این اتفاق حیرت زده شدند.
نورقلی پور همچنین با اشاره ای جالب به آمارهای ناسا اعلام کرد که پرتاب هر کیلوگرم جسم به فضا چیزی حدود ۲۰هزار دلار هزینه در بر دارد و بر اساس این ارقام، پرتاب ماهواره یکصد کیلوگرمی چیزی حدود ۲ میلیون دلار خرج در بر دارد.
نصراله جهانگرد که حالا معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات است، نیز پشت تریبون قرار گرفت و در مورد هزینه ها توضیح داد. به گفته وی در صنایع ماهواره ای چیزی حدود یک چهارم هزینه همیشه مختص ساخت ماهواره و سه چهارم مابقی از آن پرتاب و پرتابگر است.
هرچند صادقی نائینی معاون رییس سازمان فضایی که بعد از مراسم با وی صحبت می کردم، این تقسیم بندی را مختص ماهواره های کوچک و به قولی مینیاتوری می دانست.
خلاصه اینکه یکی دو ماهه اخیر انصافا فعالیت های فضایی وزارت ارتباطات شدیدا دیگر زیرحوزه های این وزارتخانه را تحت تاثیر خود قرار داده و تا الان حداقل از نظر برد رسانه ای، بنظرم بعد از فیلترینگ، فضا و ماهواره بیشترین حجم و تاثیرگذاری رسانه ها را داشته است.
راستی از صحبت های امروز معلوم بود که ماهواره دوستی نیز به موعد پرتاب نزدیک می شود. این ماهواره قرار است با نزدیک به پنجاه کیلوگرم وزن به مدار با ارتفاع ۲۵۰ کیلومتری پرتاب شود. دوستی نیز یک ماهواره سنجشی است و پایش را قرار است از طریق عکس های ارسالی انجام دهد.
February 3, 2019 | یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۵

آذری جهرمی پنجشنبه از شهرستان های فیروزکوه و دماوند بازدید کرد. به گفته مسوولان محلی، فیروزکوه شرقی ترین شهرستان استان تهران به شمار می رود که سرشماری عمومی نفوس در سال ۹۰ و ۹۵ نشان می دهد که جمعیت این شهر نزولی است. همچنین قرار گرفتن فیروزکوه در مسیر تهران به مازندران درحالیست که گاهی روزانه تا ۹ میلیون سفر از این شهر گذر می کنند.
دماوند اما کمی متفاوت تر بود. اگرچه رونق گردشگری و بوم گردی در دماوند بیشتر احساس می شد، اما وضعیت بخصوص باغداری نیز در این شهرستان وضعیت خوبی داشت بطوریکه پارسال ۲۵۰ هزار تن سیب دماوند تولید شده که در دنیا بی سابقه است.
نکته جالب اینجا بود که در دماوند که خانواده های پرطمطراقی چون عسگراولادی، شریعتمداری و الویری ها ساکن هستند، متوجه شدم که خانواده صفری نفوذ ویژه ای در این شهرستان مهم دارند. در واقع مجید صفری فرماندار، عباس صفری شهردار و محمود صفری رییس دانشگاه آزاد این شهرستان را برعهده دارند. انگار صفری ها تمام شغل های مهم این شهرستان را روی سینی قرار داده و از میان آنها گلچین کرده اند.

February 1, 2019 | جمعه ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۳

امروز (سه شنبه) یک روز بعد از باخت سنگین ایران مقابل ژاپن و حذف از گردونه جام ملت های ۲۰۱۹، درحالیکه باران نسبتا شدیدی در تهران باریدن گرفته بود، نخستین همایش ملی فناوری فضایی در دانشگاه علم و صنعت در شرق تهران درحالی برگزار شد که اتفاق جالب آن حضور چهار وزیر سابق بود.
محمد سلیمانی و رضا تقی پور هر دو از وزرای سابق ارتباطات، علی شمخانی وزیر سابق دفاع، وزیر سابق ارتباطات و کامران دانشجو وزیر سابق علوم وزرایی بودند که در مراسم حضور داشتند.
انگار بعد از پرتاب ماهواره پیام و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای فناوری فضایی و بازدید مسوولان ارشد از آن، دیدها به صنعت فضایی کشور تغییر کرده و ذهنیت ها در مورد آن از یک صنعت تزیینی به یک صنعت کاربردی درحال تغییر کردن است.
محمدجواد آذری جهرمی وزیر کنونی ارتباطات اما در این همایش در تشریح کشفیات اخیر فناوری فضایی از شناسایی ۷۰ هکتار از زمین های کشت خشخاش در قلب ایران خبر داد و گفت: هیچ‌کسی از کشت خشخاش در زمین های کشاورزی با این وسعت اطلاع نداشت و این تصاویر ماهواره‌ای بود که توانست به شناسایی آن کمک کند و این از اثرات فناوری فضایی است.
وی که بلافاصله بعد از این همایش راهی برج میلاد شد، در هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیکی و نظام های پرداخت نیز به صنعت فضایی اشاره کرد و گفت: نخستین آزادسازی که انجام دادیم در حوزه فضایی بود که اطلاعات جمع آوری شده از ماهواره ها در طول ۴۰ سال گذشته که به دلایل امنیتی و حاکمیتی پنهان مانده بود را آزادسازی کردیم و امروز بیش از یکصد کسب و کار فضا پایه می توانند از آنها استفاده کنند.

971108-9.jpg

January 29, 2019 | سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۲۹

دوستی دارم که سردبیر یکی از رسانه های نسبتا بزرگ است. از خبرنگاری شروع کرده تا به سردبیری رسیده. در دوران انتخابات از روحانی حمایت کرد و زمان ها وقت گذاشت و کیلوها انرژی خرج کرد تا روحانی شد رییس جمهوری.
بعد از انتخابات مدیرعامل رسانه ای که وی در آن کار می کرد تغییر کرد و شخصی نزدیک به رییس جمهوری جای مدیرعامل قبلی را گرفت. در مدت کوتاهی مدیرعامل جدید تصمیم به آوردن یکی از دوستانش را گرفت و در آن رسانه به عنوان قائم مقام مدیرعامل مشغول به کار شد.
قائم مقامی مدیرعامل البته پوششی بود تا دوست مدیرعامل جدید سکان محتوایی آن رسانه را به دست بگیرد و بر اساس اندیشه خود به پیش ببرد.
چند ماهی این موضوع ادامه پیدا کرد تا سردبیر رسمی که دوست بنده باشد با قائم مقام مدیرعامل که از دوستان مدیرعامل است به مشکل برخوردند.
خلاصه الان یکی دو ماهی میشه که سردبیر را کناری زده اند و هدایت محتوای آن رسانه را با سمت قائم مقامی مدیرعامل در دست گرفته اند.
جالب تر اینجاست که قائم مقام مدیرعامل به دوست من گفته که سردبیر من هستم و تو باید خودت را با من هماهنگ کنی. دوست من هم خواسته تا حکم یا ابلاغی در این ارتباط نشان دهد که در جواب اینطور شنیده: «آقای مدیرعامل اینطور میخواد».
گاهی فکر می کنم که این دوستم، آن زمان ها که شب تا صبح بیدار بود و در فکر تهیه محتوا به جهت حمایت از روحانی در انتخابات بود، اصلن به ذهنش خطور می کرد که نه تنها ارتقای شغلی پیدا نمی کند، نه تنها ریالی بابت آن همه زمان و انرژی دریافت نمی کند، بلکه حالا از شغلش که انصافا لیافتش را نیز دارد، به کناری گذاشته می شود. آن هم توسط هم طیفان رییس جمهوری محترم و دوستان.
January 28, 2019 | دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۷

اوضاع عجیبی است. درحالیکه تنها هشت ماه از حضور عطوفی به عنوان مدیرعامل رایتل می گذرد، حالا خبر رسیده که سعید کریم زاده به عنوان سرپرست این اپراتور تلفن همراه معرفی شده است. البته واضح است که تغییرات اخیر بر می گردد به درگذشت مرحوم نوربخش رییس فقید سازمان تامین اجتماعی در سفری که به استان گلستان داشت و منجربه حضور محمد رضوانی فر به عنوان مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) شد.
این تغییر درحالیست که کمپین تبلیغاتی رایتل با عنوان تماس رایگان برای بیمه شدگان تامین اجتماعی در رادیو و تلویزیون هر روزه در جریانه.

January 28, 2019 | دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۸

خوشبختانه دو تیم عربی امارات و قطر در جام ملت های ۲۰۱۹ بهم خورده اند و از بین شان یکی به فینال می آید. ایران نیز درحالی در مقابل ژاپن باید بازی کنه که بنظر من قوی ترین تیمی که در مسابقات مانده از نظر فنی همین ژاپنه.
به یاد بیاورید بازی های پرسپولیس با تیم ژاپنی که براحتی توانست قهرمانی باشگاه های آسیا را بدست بیاره.
اما خبر خوب اینجاست که کیروش هنوز سرمربی تیمه. و اینکه انصاری فرد این فرصت رو می تونه پیدا کنه که تو خط حمله ما بازی کنه.
January 26, 2019 | شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۴

در میان اهالی رسانه رسم است وقتی که روزنامه، هفته نامه یا ماهنامه ای در فروش و جذب مخاطب شکست می خورد می گویند رسانه زمین خورده دیگر بلند نمی شود. یعنی هر رسانه ای که به هر دلیلی شکست بخورد و نتواند در مدت مشخصی جذب مخاطب و فروش داشته باشد دیگر نمی تواند موفق باشد.
در تایید این مثل هر کدام از اهالی رسانه چندین و چند نمونه در ذهن دارند تا سندی باشد تایید شده در این حوزه.
حالا من می خواهم این مثل را به حوزه پیام رسان ها نیز بسط دهم تا بگوییم هر پیامرسانی که زمین خورد دیگر بلند نمی شود.
اگر بسط این مثل را به پیامرسان ها صادق بدانیم پس باید گفت که سروش، گپ، آی گپ، ایتا و ... زور بی خود می زنند و انرژی اضافه خرج می کنند.
یعنی امضای تفاهمنامه با فلان اپراتور و بیسار استارت آپ دیگر معنا ندارد و باید برای موفقیت برند خود را عوض کنند و راهکاری که در پیش گرفته اند را تغییر دهند.
January 25, 2019 | جمعه ۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۳

در فیلمی دیده بودم که مدیرعامل شرکت بزرگی به زور از کارکنان شرکتش می خواست که به مرخصی بروند و بیشتر زمان در کنار خانواده خود باشند، اما امروز متوجه میشم که حضور مداوم در محل کار در درازمدت باعث اعتیاد به کار می شود. این اعتیاد نیز همچون دیگر انواع اعتیاد برای شرکت و خود شخص مضر است چون ضمن کاهش کارایی شخص، بهره وری و خروجی شرکت نیز پایین می آید.
این روزها که دست روزگار چرخیده و فراغت بال بیشتری دارم، روی پروژه ای که از قبل ها در فکرش بودم درحال کار کردن هستم. فعلن همینقدر که این پروژه راه اندازی شده و مشغول رفع عیب و ایرادهای آن هستم.
January 25, 2019 | جمعه ۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۷

امروز داشتم برنامه ورزش و مردم رو با اجرای پیمان یوسفی نگاه می کردم. هنوز سخت است که باور کنی بهرام شفیع نیست و کسی دیگری «ورزش و مردم» را مجریگری می کند.
حالا که یوسفی از شبکه سوم به بهانه ورزش و مردم به شبکه یک آمده، بیشتر که فکر کنید متوجه خواهید شد که جواد خیابانی هم از شبکه سوم به شبکه ورزش رفته و در آخر عادل فردوسی پور نیز در یک ماه گذشته به صورت غیرقابل باوری در هیچ برنامه ای حضور نداشته است.
هنوز نمی دانم که این دافعه در گروه ورزش شبکه یک ناشی از فروغی مدیرجوان تازه آمده به شبکه سوم است و یا اتفاقی و شانسی رخ داده است.

January 25, 2019 | جمعه ۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۶

چند سالی هست که ما ایرانی ها موقع دیدن بازی تیم فوتبالمون دیگه دنبال سلام و صلوات نیستیم. تیم خیلی شیک و با برنامه ریزی بازی می کنه و میاد بیرون. حتی وقتی هم که می بازه از اول معلوم نیست.
امروز اگه مهدی طارمی هست که دروازه خالی رو بیرون میزنه، سردار آزمونی هم هست که با تیز بازی از پشت بازیکن حریف بیاد و مث قوچان نژاد گل بزنه.
امروز حتی جام جهانی هم راحت میریم و دیگه به نذر و نیاز نمیرسه. امروز اینطوریه چون کیروش رو‌ نیمکتمونه.
یه مربی قد بلند، خوش گذرونه بداخلاق که اگه ندونیم که پرتغالیه قطعا فکر می کنیم بچه گود زنبورک خونه اس که کت شلوار می پوشه

971104-6.jpg

January 25, 2019 | جمعه ۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۱

اگرچه پیامک های تبلیغاتی یا همان پیامک های مزاحم که این روزها امان خیلی ها را برده من را اذیت نمی کند اما در همین چند روزی که بحث آن دوباره به راه افتاده است، متوجه شدم که امان خیلی ها را بریده و طاقت شان را طاق کرده است.
با اینحال چهارشنبه، آذری جهرمی در پایان جلسه هیات دولت در گفت وگو با خبرنگاران از پایان جلسات کارشناسی برای مقابله با پیامک های انبوه و مزاحم تبلیغاتی خبر داد و اعمال سقفی برای تعداد پیامک های ارسالی را نخستین اقدام در این جهت دانست.
همچنین به گفته آذری جهرمی سامانه که از قبل برای رصد پیامک های انبوه ساخته شده بود، یکشنبه به روبرسانی شد و در مدار قرار گرفت و در همان بدو فعالیت با شناسایی ۵۸۰۰ سرشماره که در حال ارسال پیامک های انبوه بودند، در حرکتی برق آسا همه را مسدود کرد.
وزیر ارتباطات همچنین مرحله ای که در حال اجراست را شناسایی دفاتر خدماتی دانست که اقدام به صدور این سیمکارت ها کرده اند. وزیر جوان وعده داد که مجوز همه این دفاتر ظرف امروز و فردا باطل و لغو می شود.
January 24, 2019 | پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۰۳

بیژن زنگنه وزیر نفت دیروز (دوشنبه) در آیین رسمی بهره‌برداری از خط انتقال گاز کهنوج - جیرفت در استان کرمان از عملیاتی شدن معادل ۱۴ فاز پارس جنوبی در دولت یازدهم و دوازدهم خبر داد و گفت: مقدار برداشت گاز از این میدان مشترک از رقم روزانه ۲۸۰ میلیون مترمکعب در پایان سال ۹۱ به رقم کنونی حدود ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده که این به معنای پیشی گرفتن از کشور قطر است.

وی افزود: هم اکنون ۸۰ درصد جمعیت روستایی و ۹۸ درصد جمعیت شهری ایران از نعمت گاز طبیعی برخوردارند که رکورد بی‌نظیری در جهان است.
زنگنه با بیان اینکه میانگین تولید ۱۰ ماه گاز کل کشور را ۸۴۰ میلیون مترمکعب در روز است، از افزایش ۳۵ درصدی آن نسبت به سال ۹۱ خبر داد.

با کمی دقت می توان فهمید که از ابتدای سال ۹۱ تاکنون میزان برداشت از میدان مشترک بزرگ پارس جنوبی بیش از ۴۶ درصد و میزان تولید گاز در کشور ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

971102-5.jpg
January 22, 2019 | سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۹

امروز (دوشنبه) روز عجیبی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بود. درحالیکه حسن روحانی رییس جمهوری در عمارت کلاه فرنگی و در جمع مدیران، معاونان و وزیر ارتباطات در مورد فیلترینگ و پیامرسان های بومی صحبت می کرد، سیدمجید صدری مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در مرکز مخابراتی شهید اسدی در نشست خبری حاضر شده بود.
صدری در این نشست درآمد شرکت مخابرات ایران را تا پایان سال جاری ۶۳۰۰ میلیارد تومان پیش بینی کرد و گفت که پارسال درآمد این شرکت ۵۷۰۰ میلیارد تومان بوده که یعنی اگر پیش بینی ها درست باشد شرکت مخابرات ایران با وجود افزایش نرخ دلار، ۱۰ درصد افزایش درآمد داشته است.
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران همچنین رای دیوان عالی عدالت اداری در مورد حذف آبونمان از قبوض مشترکان این شرکت را باعث کاهش سالانه ۷۰۰ میلیارد تومانی درآمد این شرکت دانست و اظهار کرد: در زمینه این حکم در حق مخابرات اجحاف شده است و این رای برای ابطال مصوبه سازمان تنظیم مقررات بوده که مخابرات مجبور به اجرای آن شده است و  از این جهت ما نمی توانیم در مخابرات توسعه انجام دهیم و به همین دلیل در تلاش برای بازگرداندن این حکم هستیم.
وی با بیان اینکه  هم اکنون حدود ۹۸ درصد مشترکان مخابرات قبوض خود را به صورت غیرحضوری پرداخت می کنند افزود: اما با این وجود ما طبق وظایفی که از قبل داشته ایم ۱۵ میلیون قبض تلفن ثابت در هر دوره صادر می کنیم که به دنبال این هستیم که این قبوض به طور کامل حذف شود و مردم تنها از روش غیرحضوری نسبت به صورتحساب خود متعلق شده و آن را پرداخت کنند.
صدری تعداد مشترکان شرکت مخابرات ایران را بیش از ۳۰ میلیون اعلام کرد و ادامه داد: درآمد عملکردی مخابرات ۸ درصد و درآمد عملیاتی این شرکت ۶ درصد رشد داشته است و شاهد رشد ۸ درصدی کل هزینه و ۴ درصدی هزینه عملیاتی مخابرات در یک سال بودیم و سود عملیاتی این شرکت ۴۸ درصد و سود خالص آن ۱۰ درصد رشد داشته است.
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران همچنین با بیان اینکه تعداد خطوط تلفن ثابت بلااستفاده به ۱.۳ میلیون خط رسیده است، گفت: یک میلیون خط تلفن ثابت که طی ۴ سال اخیر بدون کارکرد باقی مانده بود، تخلیه شد.
وی توضیح داد: هزینه نگهداری و آبونمان خطوط تلفن ثابت سالانه رقم بالایی است که خطوط تلفن بدون کارکرد باعث ضرر و زیان مخابرات می شود و برای این شبکه، هزینه به همراه دارد بنابراین هزینه حق اتصال و قیمت هر خط تلفنی که سلب امتیاز شده است با بدهی خط از محل آبونمان تهاتر خواهد شد.

971101-2.jpg
January 22, 2019 | سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۲

امروز برنامه بازدید رییس جمهوری از وزارت ارتباطات با جزییات و دقیق برنامه ریزی شده بود. از رنگ و نوشته های بنر پشت سر صندلی رییس جمهوری گرفته تا ست شدن آن با رومیزی ها. حتی کلیپی که در جلسه پخش شد، دقیق و کوتاه تهیه شده بود.
حسن روحانی بعد از حضور در وزارت ارتباطات ابتدا از نمایشگاهی که به صورت اختصاصی با موضوع کسب و کارهای آینده برپا شده بود، بازدید کرد و در این نمایشگاه پروژه هایی در حوزه هایی چون بلاکچین، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و داده های بزرگ وجود داشت که جزییات آن در حضور رییس جمهوری تشریح شد. 
سپس روحانی به عمارت کلاه فرنگی رفت و جلسه با وزیر ارتباطات، معاونان و مدیران این وزارتخانه آغاز شد. 
آذری جهرمی در شروع جلسه گزارشی از پیشرفت هایی که از ابتدای دولت یازدهم در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حاصل شده بود را ارایه کرد که بخشی از آمارها نظرم را جلب کرد.
به گفته جوان ترین وزیر کابینه دوازدهم روزانه ۱.۵ میلیون سفر با فناوری اطلاعات در کشور مدیریت می شود و هر روز ۲۰ میلیارد تومان خریدهای اینترنتی در کشور اتفاق می افتد و امروز تلویزیون‌های VOD، ۶ میلیون مشترک دارند که در حال رشد هست. 
رییس جمهوری نیز سنگ تمام گذاشت و حرف های زیادی زد که بخش هایی از آنها را در زیر می آورم.
تا جاییکه به یاد دارم، از سال ۱۳۹۵ رییس جمهوری به وزارت ارتباطات نیامده بود و فقط در سال ۹۵ رونمایی از دستاوردهای هوایی با حضور رییس جمهوری در سال گذشته اتفاق افتاد.

گزیده هایی از سخنرانیی رییس جمهوری در جریان حضور در جمع وزیر، معاونان و مدیران ارتباطات و فناوری اطلاعات:

 • مبارزه با خواست عموم مردم، شرعی و قانونی نیست.
 • ناوری های نوین منافع زیاد و خطرات محدودی دارد و ما نمی توانیم زندگی مردم را از تحولات فناوری و ارتباطی جدا کنیم.
 • گویا اولین بار در ایران این پهلوی اول بوده است که دستور اعمال فیلترینگ برای رادیو به عنوان نوظهورترین رسانه عصر خودش را صادر کرده بود.
 • این فناوری اطلاعات و ابزار ارتباطات و انتقال اطلاعات بود که پیام انقلاب ملت ایران را خیلی راحت و سریع منتقل می‌کرد.
 • مقاومت در برابر فناوری ها و تحولات نوین، رویکردی قدیمی است.
 • فکر کردیم اگر بگوییم استفاده از فلان امکان ممنوع بوده و فیلتر است همه به آن گوش می‌کنند.
 • انحصار در هیچ پدیده ای جواب نمی دهد.
 • در کشور رسانه آزاد نداریم و مردم برای دسترسی آزادانه‌تر به اطلاعات به استفاده از موبایل و دسترسی به فضای مجازی از طریق آن، هجوم آورده اند.
 • اگر گروه‌ها و دسته‌های مختلف در کشور رادیو و تلویزیون داشتند، بخشی از حرف و سخن خود را از آن طریق بیان می‌کردند و آن وقت به طور طبیعی این تورم در زمینه استفاده از موبایل و فضای مجازی بوجود نمی‌آمد.
 • ارسال پیامک‌های تبلیغاتی انبوه شرعا حرام است.
 • مردم اگر امروز به راحتی می‌توانند از فضای مجازی استفاده کنند باید بدانند دولت یازدهم و دوازدهم از آبروی خود در این راستا مایه گذاشت.
 • باید تولید محتوا را به مردم واگذار کنیم.
 • روزگاری که بخواهیم بگوییم خانم‌ها باید فقط در خانه باشند و حق آمدن در جامعه را ندارند، گذشته است.
 • هر کجا مسوولیتی به جوانان و بانوان واگذار شد، ضرر نکرده‌ایم.
971101-6.jpg
January 21, 2019 | دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۴